یائسگی؛ علامتی عادی یا ورود به دوره جدیدی از زندگی

 

ورود به دوره یائسگی را می توان به آغاز سفری با مناظر متنوع و تغییرات آب و هوایی غیرمنتظره تشبیه کرد. زنان در سراسر جهان هر یک در سنی خاص، از این گذر طبیعی اغلب با گرگرفتگی، غیرقابل پیش بینی بودن نوسانات خلقی، و شب هایی که با عرق کردن یا بی خوابی خدشه دار می شوند، عبور می کنند. 

این مسیر که با مجموعه‌ای از چالش‌ها همراه است، نیازمند درک مناسب از سوی اطرافیان فرد است.

 

این پست ویتالایف با در نظر گرفتن شرایط شما نوشته شده است و راهنمایی هایی را در مورد بهترین مکمل‌های موثر در یائسگی و اینکه چگونه می توانند به تعادل هورمونی برسید ارائه می دهد.

ابتدا با این سوال شروع کنیم. 

یائسگی چیست؟

 

یائسگی زمانی است که چرخه قاعدگی شما به پایان رسیده است. این رخداد، پس از 12 ماه بدون قاعدگی تشخیص داده می شود. یائسگی ممکن است در 40 یا 50 سالگی اتفاق بیفتد، اما میانگین سنی در ایالات متحده 51 سال است.

 

یائسگی یک فرآیند بیولوژیکی طبیعی است. اما علائم فیزیکی مانند گرگرفتگی و علائم عاطفی یائسگی ممکن است خواب شما را مختل کند، انرژی شما را کاهش دهد یا بر سلامت عاطفی تأثیر بگذارد. درمان‌های مؤثر زیادی وجود دارد، از تنظیم سبک زندگی گرفته تا هورمون درمانی.

 

علائم

در ماه‌ها یا سال‌های منتهی به یائسگی، ممکن است این علائم و نشانه‌ها را تجربه کنید:

 

 1. پریودهای نامنظم
 2. خشکی واژن
 3. گرگرفتگی
 4. لرز
 5. عرق شبانه
 6. مشکلات خواب
 7. تغییرات خلق و خوی
 8. افزایش وزن و کاهش متابولیسم
 9. موهای نازک و خشکی پوست

 

یائسگی

علائم و نشانه ها، از جمله تغییر در قاعدگی می تواند در بین زنان متفاوت باشد. به احتمال زیاد، قبل از پایان دوره های قاعدگی، بی نظمی هایی را تجربه خواهید کرد.

 

دلایل

یائسگی می تواند ناشی از:

 1. کاهش طبیعی هورمون های تولید مثل باشد:
  1.  با نزدیک شدن به اواخر دهه 30 زندگی، تولید استروژن توسط تخمدان های شما کاهش می‌یابد و شانس باروری شما نیز کاهش خواهد یافت هورمون هایی که قاعدگی را تنظیم می کنند – و باروری شما کاهش می یابد. در 40 سالگی، دوره‌های قاعدگی‌تان ممکن است طولانی‌تر یا کوتاه‌تر، سنگین‌تر یا سبک‌تر و کم و بیش مکرر شود، تا اینکه در نهایت و به طور متوسط تا سن 51 سالگی  تخمدان‌های شما تولید تخمک را متوقف می‌کنند و دیگر پریود نمی‌شوید.

 

 1. جراحی که تخمدان ها را خارج می کند (اووفورکتومی):
  1. تخمدان های شما هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون تولید می کنند که چرخه قاعدگی را تنظیم می کنند. جراحی برای برداشتن تخمدان ها باعث یائسگی فوری می شود. دوره های شما متوقف می شود و احتمالاً گرگرفتگی خواهید داشت و سایر علائم و نشانه های یائسگی را تجربه خواهید کرد. علائم و نشانه ها می توانند شدید باشند، زیرا تغییرات هورمونی به طور ناگهانی و نه تدریجی در طی چندین سال رخ می دهد.
 2. جراحی که رحم شما را برمی‌دارد اما تخمدان‌ها را خارج نمی‌کند (هیسترکتومی):
  1.  معمولاً باعث یائسگی فوری نمی‌شود. اگرچه دیگر پریود نمی شوید، اما تخمدان های شما هنوز تخمک ها را آزاد و استروژن و پروژسترون تولید می کنند.
 3. شیمی درمانی و پرتودرمانی. 
  1. این درمان‌های سرطان می‌توانند باعث یائسگی شوند و علائمی مانند گرگرفتگی در طول دوره درمان یا مدت کوتاهی پس از آن ایجاد کنند. توقف قاعدگی (و باروری) همیشه پس از شیمی درمانی دائمی نیست، بنابراین ممکن است اقدامات کنترل بارداری همچنان مورد نظر باشد. پرتودرمانی تنها در صورتی بر عملکرد تخمدان تأثیر می گذارد که پرتو به سمت تخمدان ها باشد. پرتودرمانی به سایر قسمت‌های بدن، مانند بافت سینه یا سر و گردن، بر یائسگی تأثیر نمی‌گذارد.

 

عوارض

پس از یائسگی، خطر ابتلا به برخی بیماری ها در شما افزایش می یابد. مانند:

 

 1. بیماری های قلبی و عروقی 
  1. هنگامی که سطح استروژن شما کاهش می یابد، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی افزایش می یابد. بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در زنان و همچنین مردان است. بنابراین مهم است که به طور منظم ورزش کنید و رژیم غذایی سالم و وزن طبیعی داشته باشید. 
 2. پوکی استخوان
  1. این بیماری باعث می‌شود استخوان ها شکننده و ضعیف شوند و خطر شکستگی را افزایش می‌دهد. در طی چند سال اول پس از یائسگی، ممکن است تراکم استخوان را به سرعت از دست بدهید و خطر پوکی استخوان افزایش یابد. زنان یائسه مبتلا به پوکی استخوان به ویژه در معرض شکستگی ستون فقرات، لگن و مچ دست خود هستند.

 

 1. عملکرد جنسی. 
  1. خشکی واژن ناشی از کاهش تولید رطوبت و از دست دادن خاصیت ارتجاعی می تواند باعث ناراحتی و خونریزی خفیف در طول رابطه جنسی شود. همچنین، کاهش حس ممکن است تمایل شما به فعالیت جنسی (لبیدو) را کاهش دهد. مرطوب کننده ها و روان کننده های واژن مبتنی بر آب ممکن است کمک کنند. اگر روان کننده واژن کافی نباشد، بسیاری از زنان از استفاده از درمان موضعی استروژن واژینال که به صورت کرم، قرص یا حلقه واژینال موجود است، سود می برند.

 

 1. افزایش وزن. 
  1. بسیاری از زنان در دوران گذار یائسگی و پس از یائسگی وزن اضافه می کنند زیرا متابولیسم کند می شود. شاید لازم باشد کمتر غذا بخورید و بیشتر ورزش کنید تا وزن فعلی خود را حفظ کنید.

یائسگی

مکمل های تغذیه ای موثر در یائسگی

 

ما در ویتالایف تعداد زیادی از مکمل های تغذیه ای در زنان یائسه را گردآوری کرده ایم که بر اساس شرایط خود و نظر پزشک میتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

چشم انداز مکمل های غذایی بسیار گسترده است، اما نقشی که آنها در مدیریت علائم یائسگی ایفا می کنند می‌تواند قابل توجه باشد. این مکمل‌ها با بهره‌گیری از قدرت تسکین طبیعی یائسگی، چیزی بیش از یک کمک هستند. آنها شریک شما در حفظ کیفیت زندگی شما در این دوران هستند.

با ما برای معرفی این مکمل ها همراه باشید:

soy menopause

menofix

vitagnus

agnugol

 

کلسیم

یائسگی باعث تحلیل استخوان‌ها می‌شود (به دلیل کاهش تولید استروژن) و کلسیم برای سلامت استخوان بسیار مهم است. اگر در حال حاضر غذاهای غنی از کلسیم زیادی مانند محصولات لبنی مصرف نمی‌کنید، مکمل‌های حاوی کلسیم به شما کمک خواهند کرد.

لیست مکمل های حاوی کلسیم را میتوانید در ویتالایف ببینید:

osteocare tab

osteocare syrup

osteobone

calcicare tab

osteoquinone tab

ویتامین D

گاهی اوقات به عنوان “ویتامین آفتاب” شناخته می شود، ویتامین D برای جذب کلسیم ضروری است. برخی از افراد می توانند از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید (استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید) و غذاهای حاوی ویتامین D به اندازه کافی از آن استفاده کنند.

اما اگر به سمت یائسگی می روید، ممکن است در معرض خطر کمبود قرار بگیرید، بنابراین از پزشک خود در مورد مکمل های ویتامین D سوال کنید. 

از مکمل های استفاده کنید که حداکثر 2000 واحد بین المللی ویتامین دی دارند.

لیست مکمل های ویتامین دی ویتالایف را میتوانید در اینجا ببینید:

VITAMIN D3 1000 Health Aid

VIT D3 1000 Hihealth

D3 2000 Health Aid

فیتواستروژن ها

سویا، بذر کتان و سایر غذاهای گیاهی که دارای فیتواستروژن فراوان هستند ممکن است به آرامی نوسانات هورمونی را متعادل کنند. این ترکیبات طبیعی استروژن را در بدن تقلید می کنند و به طور بالقوه گرگرفتگی را کاهش می دهند.

اسیدهای چرب امگا3

فواید ضد التهابی آنها ممکن است شدت گرگرفتگی را کاهش دهد و خلق و خوی عاطفی را بهبود بخشد.

3 دیدگاه در “یائسگی؛ علامتی عادی یا ورود به دوره جدیدی از زندگی

 1. سپید گفت:

  بسیار جامع و کامل بود

 2. سپید گفت:

  بسیار مفید و آموزنده بود .مخصوصا قسمت معرفی مکمل ها

  1. از دیدگاه شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *