7 خاصیت جادویی زردچوبه

با زردچوبه آشنایی ندارید؟ 

امکان ندارد در مورد این ادویه خوشرنگ نشنیده باشید یا حداقل شیشه ای از آن را در آشپزخانه خود نداشته باشید. زردچوبه که انگلیسی ها به آن tumoric می‌گویند حاوی ماده جادویی به نام کورکومین است.

در حالی که زردچوبه یک افزودنی عالی برای غذاهایی است که به آن رنگ طلایی نیاز دارند، به واسطه کورکومین خواص ضد التهابی دارد که برای سلامتی شما مفید است.

 

زردچوبه

زردچوبه چیست؟

زردچوبه ادویه ای است که از ریشه گیاه کورکوما لونگا که گیاهی چند ساله از خانواده زنجبیل است به دست می‌آید. ماده اصلی فعال آن کورکومین است. این کورکومین است که به زردچوبه رنگ زرد می دهد.

گنجینه زردچوبه در فواید کورکومین نهفته است. کورکومین دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. محققان در حال بررسی اثربخشی کورکومین در بیماری های التهابی هستند. از آرتریت گرفته تا کولیت اولسراتیو.

 

7 خاصیت جادویی زردچوبه برای سلامتی

این ادویه که به راحتی به اسموتی ها و ادویه کاری اضافه می شود، فواید زیر را دارد

 

التهاب را کاهش می دهد

در التهابات مزمن ناشی از برخی بیماری‌ها، مصرف زردچوبه ممکن است مفید باشد.

در یک مطالعه بر روی بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو، افرادی که 2 گرم کورکومین در روز همراه با داروهای تجویزی مصرف می‌کردند، نسبت به افرادی که این دارو را به تنهایی مصرف می‌کردند، بهبودی بیشتری داشتند.

 

حافظه را بهبود می بخشد

کارآزمایی بالینی دیگری نشان داد که مصرف 90 میلی گرم کورکومین دو بار در روز به مدت 18 ماه به بهبود عملکرد حافظه در بزرگسالان کمک کرد.

محققان فکر می‌کردند که کاهش التهاب مغز و خواص آنتی‌اکسیدانی کورکومین منجر به بهبود شناخت عصبی، که توانایی تفکر و استدلال است، می‌شود. کورکومین همچنین ممکن است در جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر نقش داشته باشد با این حال ما به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز داریم.

 

درد را کاهش می دهد

زردچوبه در طب سنتی چین و آیورودا برای درمان آرتروز ریشه عمیقی دارد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف عصاره زردچوبه می تواند به طور بالقوه درد ناشی از استئوآرتریت یا همان آرتروز معروف را کاهش دهد، اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 

با رادیکال های آزاد مبارزه می کند

زردچوبه دارای خواص آنتی اکسیدانی است. یک مطالعه نشان داد که ممکن است با خنثی کردن رادیکال های آزاد از بدن شما در برابر رادیکال های آزاد خطرساز محافظت کند.

مطالعه دیگری نشان می دهد که اثرات آنتی اکسیدانی زردچوبه ممکن است باعث تحریک فعالیت سایر آنتی‌اکسیدان ها نیز شود.

زردچوبه

خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می دهد

زردچوبه با توانایی خود در کاهش التهاب و اکسیداسیون، می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

مطالعات نشان می دهد که زردچوبه ممکن است به معکوس کردن روند بیماری قلبی کمک کند. در افراد سالم میانسال و مسن که به مدت 12 هفته مکمل کورکومین مصرف کردند، تولید اندوتلیال شریان مقاومتی – که نقش مهمی در فشار خون بالا دارد – افزایش یافت.

مطالعه دیگری روی 121 نفر که جراحی بای پس عروق کرونر انجام داده بودند، انجام شد. چند روز قبل و بعد از جراحی، گروهی که روزانه 4 گرم کورکومین مصرف می‌کردند، 65 درصد کاهش خطر حمله قلبی را در بیمارستان مشاهده کردند.

 

زردچوبه همچنین ممکن است هنگام استفاده همراه با دارو برای مدیریت سطح کلسترول مفید باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که کورکومین بی‌خطر است و ممکن است با کاهش سطوح معنی داری از کلسترول از افرادی که در معرض خطر بیماری قلبی هستند محافظت کند، اگرچه مطالعات بیشتری برای بررسی میزان و نوع موثر آن مورد نیاز است.

 

به مبارزه با افسردگی کمک می کند

اگر افسردگی دارید، پروتئینی به نام به فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) کاهش می یابد و هیپوکامپ شما که به یادگیری و حافظه کمک می کند، شروع به کوچک شدن می کند. یک مطالعه نشان می دهد که کورکومین می تواند سطح BDNF را افزایش دهد و ممکن است تغییرات را معکوس کند.

 

مطالعه دیگری نشان داد که کورکومین به اندازه فلوکستین در کاهش علائم افسردگی موثر است. کورکومین همچنین ممکن است سطح سروتونین و دوپامین را افزایش دهد (این مواد شیمیایی در مغز شما هستند که خلق و خو و سایر عملکردهای بدن را تنظیم می کنند).

 

به پیشگیری از سرطان کمک می کند

بر اساس چند مطالعه، کورکومین ممکن است بر رشد و پیشرفت سرطان تأثیر بگذارد.

یک مطالعه که بر روی سرطان کولورکتال متمرکز بود، شاهد کاهش 40 درصدی تعداد ضایعات در روده بزرگ در مردان بود.

 

ارزش غذایی

در حالی که پزشکان معمولاً مصرف 500 میلی گرم دو بار در روز همراه با غذا را توصیه می کنند، دوز مناسب برای شما به سلامت کلی شما بستگی دارد. بیشتر همیشه بهتر نیست، بنابراین با پزشک خود صحبت کنید.

 

شما میتوانید مکمل های حاوی زردچوبه یا همان کورکومین را در ویتالایف ببینید.

Curcumax tab

Curcuma

Sinacurcumin

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *