ویتامین A

ویتامین های گروه A  مجموعه ای از ترکیبات شیمیایی هستند که معمولا توسط بدن امکان ساخت آن‌ ها وجود ندارد و بدن باید از منابع غذایی آن ها را تامین کند.

به طور کلی ویتامین ها در دو دسته محلول در آب و محلول در چربی قرار می‌گیرند و VIT A در دسته محلول در چربی قرار دارد.

VITAMIN A (رتینول، رتینوئیک اسید) یک ماده مغذی مهم برای بینایی، رشد، تقسیم سلولی، تولید مثل و ایمنی است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی است. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که ممکن است از سلول های شما در برابر اثرات رادیکال‌های آزاد محافظت کنند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که هنگام تجزیه غذا یا قرار گرفتن در معرض دود تنباکو و تشعشعات تولید می شوند. رادیکال های آزاد ممکن است در بیماری های قلبی، سرطان و سایر بیماری ها نقش داشته باشند.

منابع

این ویتامین در بسیاری از غذاها مانند اسفناج، لبنیات و جگر یافت می شود. منابع دیگر، غذاهای غنی از بتاکاروتن، مانند سبزیجات برگ سبز، هویج و طالبی هستند. بدن شما بتاکاروتن را به ویتامین A تبدیل می کند.

 

به عنوان یک مکمل خوراکی، ویتامین آ عمدتاً برای افرادی که رژیم غذایی ضعیف یا محدودی دارند یا شرایطی دارند که نیاز به ویتامین آ را افزایش می‌دهد، مانند بیماری پانکراس، بیماری چشم یا سرخک مفید است. اگر ویتامین آ را به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی آن مصرف می کنید، به خاطر داشته باشید که این مکمل ممکن است مزایای مشابه آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در غذا را نداشته باشد.

 

مقدار توصیه شده روزانه ویتامین آ برای مردان بالغ 900 میکروگرم و برای زنان بالغ 700 میکروگرم است.

 

اثربخشی

 

آکنه

به نظر نمی رسد مصرف مکمل های خوراکی ویتامین های A بر روی آکنه تأثیر گذار باشد.

دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن 

یک مطالعه بزرگ نشان داد که افرادی که در معرض خطر بالای دژنراسیون ماکولا مرتبط با افزایش سن قرار داشتند، با مصرف ترکیب خاصی از ویتامین‌ها که شامل بتاکاروتن بود، خطر ابتلا به این بیماری را تا 25 درصد کاهش دادند. 

سرطان

ارتباط بین مصرف مکمل های حاوی ویتامین آ و کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه، پروستات و سایر انواع سرطان نامشخص است.

 

سرخک

مکمل های حاوی ویتامین  گروه A برای کودکان مبتلا به سرخک که در معرض خطر کمبود ویتامین آ هستند توصیه می شود. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف مکمل ممکن است مرگ ناشی از سرخک را کاهش دهد.

 

کمبود ویتامین آ

 به نظر می رسد افرادی که سطح ویتامین آ پایینی دارند بیشتر از مکمل های حاوی این ویتامین سود می برند. کمبود ویتامین آ باعث کم خونی و خشکی چشم می شود.

 

علاوه بر استفاده به عنوان مکمل خوراکی، ویتامین A در کرم های موضعی برای کاهش چین و چروک های ریز، لکه ها و زبری و درمان آکنه استفاده می شود.

 

احتیاط مصرف

یک رژیم غذایی سالم و متنوع، ویتامین آ کافی برای اکثر افراد فراهم می کند. اگر به خواص آنتی اکسیدانی ویتامین آ علاقه دارید، منابع غذایی بهترین گزینه هستند. با این حال اگر تمایل به استفاده از فرآورده های غذایی محتوی ویتامین آ را ندارید، می‌توانید از مکمل های آن استفاده کنید. 

ویتامین آ بیش از حد می تواند مضر باشد و ویتامین آ اضافی در دوران بارداری با نقایص مادرزادی مرتبط است.

 

مصرف بیش از 3000 میکروگرم در روز مکمل های خوراکی ویتامین آ در طولانی مدت می تواند باعث شود:

 

نازک شدن استخوان

آسیب کبدی

سردرد

اسهال

حالت تهوع

التهاب پوست

درد در مفاصل و استخوان

نقایص جنینی

اگر باردار هستید یا ممکن است باردار شوید، قبل از مصرف این ویتامین با پزشک خود صحبت کنید. مصرف بیش از حد VIT A در دوران بارداری با نقایص مادرزادی همراه است.

 

 تداخلات دارویی

 

داروهای ضد انعقاد:

 استفاده خوراکی از مکمل های ویتامین آ در حین مصرف این داروها که برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می شوند ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد.

 

اورلیستات

این داروی کاهش وزن می تواند جذب منابع غذایی ویتامین آ را کاهش دهد. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که در حین مصرف این دارو، مولتی ویتامین حاوی ویتامین آ و بتاکاروتن مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *